10.09.2013

Corto soutěž

Corto soutěž

Soutěž:Získejte kávu Corto zdarma a vyhrajte víkend v Londýně!

Stačí navštívit náš Facebook a zapojit se do soutěže CORTO. Chci soutěžit

Londýn: hlavní město pro sběratele zážitků

Londýn mají Češi téměř na dosah ruky. Do britské metropole totiž létá hned několik nízkonákladových aerolinek, díky nimž si sem můžete za hubičku zajet klidně na otočku. Letecké společnosti využívají čtyři letiště v okolí britské metropole – nejslavnější Heathrow doplňují ještě Gatwick, Stansted a Luton. Ze všech se přitom do centra Londýna dostanete nejpozději do hodiny. Londýn je nejkrásnější na přelomu září a října, protože na počátku podzimu v něm ještě vládne teplé a obvykle i suché počasí. Ale ať už se vydáte do Londýna kdykoliv, užijete si jej naplno. Možností, jak v něm trávit čas, je totiž nepřeberné množství – své si tu najdou gurmáni, milovníci romantiky, památek, nočního života i nákupů, fotbaloví fanoušci či návštěvníci kulturních akcí a festivalů.

„Povinná“ místa pro nováčky

Pokud jedete do Londýna prvně, neměli byste vynechat obvyklou sestavu míst. Zahrnuje Westminsterský a Buckinghamský palác, Tower a Tower Bridge či třeba Notting Hill.

Westminsterský palác je sídlem britského parlamentu, jeho nejstarší částí je Westminster Hall z roku 1097. Palác sloužil až do 16. století jako královské sídlo, v 19. století byl po ničivém požáru téměř celý rekonstruován. Jednou z nejznámějších atrakcí paláce je Big Ben, hodinová věž s velkým zvonem, který Londýňanům i návštěvníkům města každou hodinu odbíjí čas. Hodiny na věži jsou přitom proslulé spolehlivostí a přesně šly i během bombardování během druhé světové války. Za celou dobu své existence se zastavily nebo zpozdily jen pětkrát.

Buckinghamský palác je londýnským sídlem britského panovníka a funguje jako vůbec největší královská pracovna na světě už od roku 1837. Přestože se v paláci koná řada ceremoniálů a recepcí pořádaných královnou Alžbětou II., je přístupný i návštěvníkům. V paláci byste napočítali neuvěřitelných 775 pokojů, královská rodina a její hosté zde mají k dispozici 52 ložnic, pro personál je vyhrazeno 188 ložnic.

Další z atrakcí, londýnský Tower, pak sloužil jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, ale také jako vězení pro lidi z vyšších vrstev. Naposledy tady „seděl“ během druhé světové války nacistický pohlavár Rudolf Hess.

Populární je každodenní „ceremonie klíčů“, tedy procedurální zamykání bran Toweru, které provádějí zdejší dozorci. Zajímavostí Toweru je také skutečnost, že tu vláda na vlastní náklady chová havrany. Podle pověsti totiž přítomnost havranů přináší Anglii bezpečí před nepřáteli.

Vynechat nelze ani Tower Bridge stojící hned vedle Toweru, jehož stavba začala v roce 1886 a trvala osm let. Dvě věže mostu spojují výškové lávky, které v minulosti využívali chodci v době, kdy byly zvednuté mostovky při průjezdu lodí. To lze zažít i dnes, přestože lodní doprava je mnohem menší než v době výstavby. Přesto má ale přednost před silniční dopravou. Nasajte londýnské chutě a vůně

Povinný exkurz po profláknutých londýnských místech pro nováčky můžete samozřejmě vynechat a vydat se třeba za gurmánskými zážitky. Těch tu můžete nasbírat nespočet, Londýn je totiž podobně jako New York tavicím kotlem, v němž se mísí různé kultury a světové kuchyně. Vychutnáte si tu pálivou indickou či thajskou kuchyni, stejně tak si ale můžete dopřát středomořské speciality, japonské sushi nebo vegetariánské lahůdky.

Když budete znaveni a zatoužíte po šálku dobré kávy, můžete se zastavit v jedné z mnoha kaváren Costa Coffee, třeba zavítat do té nejstarší na Vauxhall Bridge Road poblíž proslulé pražírny kávové směsi Mocha Italia, kde se začala psát historie celosvětového kavárenského řetězce.

Až načerpáte novou energii, můžete se opět vydat objevovat chutě Londýna. Místní si oblíbili třeba bangladéšskou či pákistánskou kuchyni, mnozí přitom jezdí na víkend poobědvat do uličky Brick Lane nedaleko East Endu. Vyhlášená je zdejší bangladéšská hospoda The Shampan. Ale pozor, právě v těchto končinách řádil kdysi Jack Rozparovač, tajemstvím dosud opředený vrahoun lehkých žen.

Romantika v Chelsea a pak na nákupy

Dobře najedeni se vydejte na procházku po londýnské čtvrti Chelsea, kde žije spousta příslušníků horních deseti tisíc. Slavní a bohatí si zde kupují domy, protože čtvrť je poměrně daleko od rušného centra metropole a má tak trochu jinou atmosféru. Je tu nejstarší botanická zahrada a sídlí tu i klub FC Chelsea, jehož barvy hájí v Premier League i český reprezentační gólman Petr Čech. Fotbaloví fanoušci tak mohou své toulky zakončit právě na stadionu Stamford Bridge, ideálně při některém ze zápasů anglické ligy.

Stejně jako do New Yorku, i do Londýna se jezdí nakupovat. Vždyť jsou tu desetitisíce obchodů a význam města v oblasti módy stále roste. Záleží pak ale, jak hluboko máte do kapsy, podle toho je třeba volit obchody. Světoznámé značky jsou dostupné na Oxford Street, která je asi největší nákupní třídou na starém kontinentu.

Butiky proslulých módních návrhářů stojí především v Bond Street, ale mnozí Londýňané nejraději nakupují na trzích v Camdenu, Portobello Road či Brick Lane. (Mimochodem, pokud jste fanoušky filmového hitu Notting Hill, nemůžete Portobello Road vynechat. Právě tudy procházel zamilovaný Hugh Grant svými čtyřmi ročními obdobími…)

Retro obchody okupují krytou tržnici Spitafieldsu, ideální je přijít na páteční módní trh s dílky mladých a kreativních londýnských návrhářů. Jedním z nejpopulárnějších trhů je rovněž Greenwich Market, kde se ve čtvrtek prodávají starožitnosti, o den později třeba „sekáčové“ oděvy a o víkendech je tu prostor pro umělecká řemesla. Pokud si chcete nakoupit potraviny, skvělý je trh v Borough, případně rybí trh v Billingsgate. Oba mají výtečnou atmosféru a překypují vůněmi a chutěmi. Ženám se pak podlomí kolena každou neděli ráno na květinovém trhu na Columbia Road.

Muzea a galerie jsou zdarma

Jestli ale místo nákupů toužíte strávit čas v muzeích či galeriích, je pro vás Londýn dokonalým místem. Za vstup do nich se totiž již tradičně neplatí. Zdarma je tak i skvělé Britské muzeum či Národní galerie, je ale nutné smířit se s tím, že podobný nápad budou mít tisíce dalších turistů z celého světa.

Naopak méně lidí je v Londýnském muzeu, navštívit můžete i Tate Britain či Tate Modern, zajímavé je Muzeum námořnictví v Greenwich, kde je i Královská observatoř s nultým poledníkem. Právě odtud se počítá zeměpisná délka. To byla jen malá ochutnávka toho, co můžete v Londýně zažít. Romantika, zábava, skvělé jídlo, euforie po vydařených nákupech, toho všeho se vám v britské metropoli dostane na kila. Londýn kypí životem na každém kroku, zjistěte to na vlastní kůži. Nebudete litovat.

Chci soutěžit

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás