09.09.2013

Costa slaví: 42 let v Británii a 5 let v Česku

Costa slaví: 42 let v Británii a 5 let v Česku

Ačkoli je Británie často považována za zemi milovníků čaje, kavárny tu měly dlouhou historii. V 17. století jich bylo na ostrovech okolo tří tisíc a byly dokonce populárnější než krčmy. Na konci 18. století ale začala jejich obliba vadnout. A i Costa Coffee dokázala podnítit vášeň Britů pro dobrou kávu.

Celý příběh se začal odvíjet před 42 lety v Londýně, když italští imigranti Bruno a Sergio Costovi marně hledali kavárnu, kde by si mohli dopřát šálek obstojné kávy, na jakou byli zvyklí z domova. Bratři přijeli do Londýna z Parmy společně s rodiči a mladším sourozencem Giancarlem v 60. letech. Nebyli bohatí, ale měli kavárenskou zkušenost a věděli, jak má vypadat a chutnat dobrá káva. Dostat tehdy na ostrovech kávu se všemi náležitostmi nebylo tak jednoduché, jak to může vypadat dnes. V Británii bylo pole doslova neorané a Sergio a Bruno Costovi do něj brzy zaryli první hlubokou brázdu.

Trumfy? Skvělá káva a kus Itálie

V roce 1971 si pronajali vlastní budovu na Vauxhall Bridge Road. Zatímco Giancarlo v ní prodával italské jídlo, jeho sourozenci pražili v horních patrech kávu. Italská komunita v Londýně jejich nabídku rychle zaznamenala a před dveřmi pražírny Costových se začaly tvořit stále delší a delší fronty. Lidé dokonce vážili hodně dlouhou cestu, třeba i ze Skotska, aby u nich nakoupili.   Přišel tedy čas rozšířit své aktivity a otevřít si také vlastní kavárnu. V roce 1978 proto Sergio a Bruno Costovi nabídli Londýňanům kousek autentické italské kavárenské atmosféry. Kavárna se opírala hlavně o charakteristickou chuť Mocha Italia, jedinečné směsi tvořené zrny arabiky a robusty pražené pomalým procesem při nízkých teplotách.   Bratři Costové od počátku ctili tradiční italskou soudržnost a dbali na to, aby nové kavárny rozjížděli rodilí Italové buď spojení s rodinou, nebo alespoň patřící do italské komunity na ostrovech. Ostatně Costa Coffee dodnes spoléhá na schopnosti hlavního baristy Gennara Pelliccii, což je nejdůležitější muž ve firmě, jehož jazyk je pojištěn u společnosti Lloyd na neuvěřitelných 10 milionů liber, v přepočtu 300 milionů korun.

Do Česka vstoupila Costa v listopadu 2008, první tuzemskou kavárnu otevřela v obchodním centru Flora. Do konce roku přichystala otevření dalších čtyř poboček v Teplicích, Pardubicích a Liberci. V roce 2011 převzala Costa Coffee síť třinácti českých poboček společnosti Coffee Heaven a počet svých kaváren tak zvýšila na dvacet. Na počátku letošního roku slavila otevření 25. pobočky.

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás