05.05.2014

Kofein na ledu – osvěžující porce povzbuzení

Kofein na ledu – osvěžující porce povzbuzení

Kde a kdy se vzal poprvé nápad udělat z kávy ledovou kávu? Přesně už se to nedozvíme, ale zapátrali jsme v dostupných zdrojích z 19. století a našli mimo jiné dvě zmínky, ve kterých se o ledové kávě hovoří.

První z roku 1899 popisuje červnovou atmosféru Coney Island s jeho písečnými plážemi a zábavním parkem, kde se ledová káva popíjela ve velkém:

V jedné oblasti blízko Houston Street podávali číšníci „ledovou kávu“ ve velkých šálcích s podšálky. Tento na první pohled neškodný nápoj, který voněl a chutnal jako vychlazené pivo, popíjeli zákazníci s nesmírným potěšením ve velkém množství. Každý mu dal přednost před zázvorovou limonádou a dokonce i před velkým lákavým pohárem nápoje z kořene tropického přestupu (sarsaparilly). (
Coney Island otevírá brány, New York Times).

Druhý úryvek z Kuchařské knihy Bílého domu z roku 1887 přináší návod na ledovou kávu, která se podávala v prezidentském sídle: Uvařte k snídani více kávy než obvykle a udělejte ji silnější. Když vychladne, dejte do ní led. Podávejte ve sklenici s nadrceným ledem.

Pokud se zrovna nechystáte na Coney Island a recept z prezidentské kuchařky vám přijde, stejně jako nám, trochu ošizený, dejte si svou oblíbenou kávu na ledu u nás. V Ledovém cappuccinu vás osvěží espresso Mocha Italia, čerstvé mléko, led a jemná mléčná pěna. I v Ledovém lattè si můžete vychutnat spojení espressa, ledu a mléka. Nebo si nechte vychlazené čerstvě připravené espresso smíchat s ledem v Ledovém americanu.

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás