07.01.2015

Flat white: Fenomén všech milovníků kávy

Flat white: Fenomén všech milovníků kávy

Flat white znamená více kávy, méně mléka, to vše dohromady silnou a bohatou chuť určenou především kávovým milovníkům. Tento nápoj, který se rozšířil do ostatního světa z Austrálie a Nového Zélandu, spatřil poprvé světlo světa v osmdesátých letech minulého století, v průběhu let devadesátých byl doveden k dokonalosti a na přelomu tisíciletí se z něj stal téměř globální fenomén.

Dokonalý poměr kávy a mléka

Na postupu přípravy nápoje, kterým se řídí Costa baristé, se největší měrou podílel kávový mistr Ital Genarro Pellicca, profesionální licencovaný ochutnavač kávy Costa Coffee. Gennaro dospěl k dokonalé rovnováze mléka a kávy, která je pro Flat White charakteristická. Díky jejich vyváženému poměru není Flat White tak „mléčný“ jako káva caffe latté, ale není ani příliš hořký, ačkoliv je připraven z 21g kávy Mocha Italia. Je to káva bohaté chuti, silná, ale zároveň krémově jemná.

Jak na to?

Flat White se v Costa Coffee připravuje pouze v jedné velikosti do šálku o objemu 300 ml ze tří shotů kávy. Základem tohoto nápoje je cortissimo, tedy 21 g čerstvě namleté kávové směsi Mocha Italia, extrahované po dobu 15 sekund a dolité teplým mlékem s jemnou mikropěnou, která vytvoří na povrchu cca 0,5 až 1cm sametově hladké vrstvy bez bublinek.

Prubířský kámen baristů

Baristé Costa Coffee jsou na přípravu Flat White speciálně školeni. Nápoj je dotvořen náročnou technikou latté art, u které je zapotřebí vytvořit jemnou, krémovou pěnu s minimálními bublinkami, bez jakékoliv šablony. Je to tedy nápoj, který dokonale prověří jejich dovednosti.

Latté art: Umění mléčné kresby

Flat White zdobí na povrchu rozeta, malé umělecké dílo, ornament, který vytvářejí zkušení baristé technikou latte art spočívající v lití našlehaného mléka z konvičky do nápoje a na jeho povrch. Mléčná pěna by měla být jemná, vláčná a bez bublinek. Úspěch „kávového malíře“ závisí na mnoha faktorech, jako je kvalita a teplota mléka, které by mělo být plnotučné a dobře vychlazené, kvalita a stav konviček, ze kterých se mléčná pěna nalévá – ty by měly být nerezové, čisté a studené, dále poměr mléka vzhledem k objemu konvičky a tvar a teplota šálků.

Řekněte to kávou...

Malování obrázků na kávu litím pěny je poměrně složitá technika, která vyžaduje speciální zaškolení baristy. Mezi nejčastější tvary obrázků patří rozeta, jablíčko nebo srdíčko, takže na kávě si můžete nejen pochutnat, ale šálkem kávy můžete také vyznat lásku.

Základním typem kávy, z nějž vycházejí všechny ostatní kávové nápoje, je espresso. Je to nápoj o objemu asi 30 ml, který se připravuje ze 14gramové dávky kávy extrahované 20 až 30 sekund pod tlakem přibližně 9 barů.

Věděli jste že?

Rozety na povrchu nápojů vytvářejí naši zruční baristé bez použití šablony.

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás