Není to jen malé Caffè Latte, jak by se mohlo zdát. Flat White znamená více kávy, méně mléka, to vše dohromady silnou a bohatou, ale přitom jemnou chuť. Tento nápoj, který se rozšířil do ostatního světa z Austrálie a Nového Zélandu, se připravuje do cappuccinového šálku ze tří shotů kvalitního espressa, tedy 21 g čerstvě namleté kávové směsi Mocha Italia, extrahované patnáct sekund a dolité teplým mlékem s jemnou pěnou, která vytvoří na povrchu sametově hladkou vrstvu bez bublinek.

S kávou Mocha už se nemusíte rozhodovat, zda si dát kávu nebo čokoládu. Perfektní spojení kávy, čokolády a mléka uspokojí chuť na povzbudivé espresso, sladkou čokoládu i jemné mléko. Milovníci bohatých chutí si mohou nyní objednat kávu Mocha v primo velikosti obohacenou o kokosový nebo karamelový sirup.

Napadlo vás někdy, proč mají americké koblížky uprostřed díru? Není to úsporné opatření. Zpočátku se připravovalo toto pečivo jako koule, která se smažila na oleji. Tvarem připomínalo ořech, který také zaznívá v původním názvu „doughnut“, tedy „ořech z těsta“. Díra, která přišla jako zlepšovák v polovině 19. století, vychytala mouchy prvních koblih, nepropečený střed. Jméno už ale koblížkům zůstalo.

Hruška je zdánlivě obyčejné ovoce. Ve správné kombinaci s dalšími ingrediencemi se však stává gurmánským zážitkem. Do našich zeměpisných šířek se pěstování hrušní dostalo mezi prvním až pátým stoletím našeho letopočtu, patrně spolu s příchodem Slovanů nebo díky římským legiím. Ve středověku dosáhla jejich obliba svého vrcholu ve Francii, kde bylo v dobách panování Ludvíků XIII. a XIV. známo na devět set odrůd hrušek.

Novinky emailom?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás