Cesta za cirkulárními kavárnami

V pražské kavárně v ulici Italská se snažíme být co nejvíce udržitelní. Pomáhá nám k tomu následujících 8 bodů:Costa

Neplýtváme jídlem

Náš sortiment obsahuje spoustu položek, které mají kratší expiraci. Abychom produkty, které daný den expirují, nemuseli vyhodit, prodáváme je od 18 hodin s 50% slevou.

Recyklujeme kávový odpad

Když si u nás dáte kávu, můžete si domů odnést i lógr z ní. Škoda zázračné kávové sedliny v koši! Veškerý odpad z kávy dáváme do speciálních pytlíčků zdarma pro vás. Využít ho můžete jako hnojivo pro domácí květiny nebo třeba jako tělový peeling. Co se nevejde do stojanu na lógr, putuje do našeho kompostéru.

Žádné jednorázové obaly

Potupně se zbavujeme plastu, který můžete v kavárně najít. U nás si odnesete většinu produktů v eco friendly obalu.

Používáme recyklovaný nábytek

Víte, že stoly v této kavárně byly původně kartony od mléka? Odpad z kavárny se dá využít různým způsobem a my jsme se rozhodli ho do kavárny vrátit, jen v novém kabátě!

Šetříme energiemi

Zhasínáte světlo pokaždé, když odejdete z místnosti? V naší kavárně energií neplýtváme, pomáhají nám k tomu speciální teplotní čidla.

Šetříme vodou

To nejdůležitější, co na světě máme, je voda. Proč s ní plýtvat? Používáme proto speciální šetrné baterie a splachování na toaletách. Dokonce máme i perlátory, což je pomůcka k tomu, aby voda zbytečně necákala.

Uklízíme ekologicky

Chemie bylo dost! V této kavárně nám k úklidu slouží pouze přírodní úklidové prostředky, které jsou navíc šetrnější k pokožce rukou.

Třídíme, recyklujeme, kompostujeme

Přísně dohlížíme na třídění veškerého odpadu. Zároveň všechny bio zbytky jídla putují do našeho kompostéru. Tato mašina pak vyprodukuje skvělý kompost, který si ve speciálních sáčcích můžete odnést domů. Děkujeme, že v tom jedete s námi, pomáháte nám třídit a šetřit přírodu
Kávové zrno

Děkujeme, že v tom jedete s námi, pomáháte nám třídit a šetřit přírodu

Kompost z kompostéru v Costa kavárnách

Costa kompostEkologie a udržitelnost je synonymum pro dnešní dobu. Tento styl života může podporovat opravdu každý a nepotřebuje k tomu ani zahradu. Příkladem městské udržitelnosti je řetězec kaváren Costa Coffee. Kromě recyklovaného nábytku ve svých kavárnách nabízí již řadu let svým zákazníkům i lógr jako hnojivo. Navíc spolupracuje s pekárnou Zemankou, která ze sedliny peče kávové sušenky.

Novinkou a dalším krokem k udržitelnosti je elektrický kompostér GreenGood na pobočce Italská v Praze. V něm se zužitkuje veškerý bioodpad, který kavárna vyprodukuje. Nádoba je umístěna v zázemí, v souladu se všemi zásadami na hygienu. Za pouhých 24 hodin dokáže zpracovat až 5 kg bioodpadu na úrodný kompost. Ten je pak, stejně jako kávová sedlina, k dispozici zákazníkům ve speciálních stojanech.

Pár tipů, co s kompostem

Jít si pro kompost do kavárny zní možná trochu bláznivě, ale věřte, že obsahuje jen dobré věci. Nemusíte mít ani obavy, že by se za vámi linul zapáchající odér a lidé si na vás ukazovali prstem, kdo to tu „voní“. Pravdou je, že dobře rozložený kompost ve skutečnosti opravdu voní. A byť je elektrický kompostér GreenGood v Costa Coffee malý, umí díky speciální technologii velké věci.

Když mám byt

Takový kompost se může hodit jak v bytě, tak i pro větší zahradníky s vlastním pozemkem. Můžete ho využít při výměně zeminy pokojových rostlin. Nebo si z něj připravit výživný výluh v podobě zálivky nebo postřiku, který zásobuje rostliny živinami.

Když mám zahradu či balkon

Pokud vaše zeleň překročila práh bytu, věřte, že kompost má pro vás ještě více benefitů. Uplatní se od pěstování trávníku přes zúrodnění půdy až po pěstování všeho druhu ve vyvýšených truhlících. Službu udělá i ve skleníku nebo při pěstování zeleniny v pytlích na terase. I na zahradě vám rostliny za řádně uleženou zálivku z kompostu poděkují.

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu můžete zužitkovat a využít v další prospěch, aniž by musel nevyužitý skončit v koši? Costa Coffee ano, proto už kompost nemusíte chodit kupovat do hobby marketu, stačí jedna návštěva Costa Coffee. Kruh se uzavřel.

Recyklace

"Do budoucna plánujeme rozšíření kompostů i na další kavárny nebo spolupráci s komunitními zahradami.“

Kristýna Bogolová,
marketingová manažerka Costa Coffee ČR